Neden Linux Kullanmalıyız?

Neden Linux Kullanmalıyız? Linux'un artı nelerdir? Linux Kullanmanın Ekonomiye Katkısı Var mı?

Neden Linux Kullanmalıyız?
Donanımınızı daha iyi performans üretir. Eğer yazılım geliştiriyorsanız makinenizden iyi performans beklersiniz. Amd Ryzen 3 2.nesil 4 gb RAM'e sahip 2018 model bilgisayarımda Linux ile hala iyi iş görüyor. Eski bilgisayarlarınıza hafif sürüm (Xfce, Mate, Lxde vb masaüstü ortamları) Linux dağıtımlarını kurarak değerlendirebilirsiniz.

 

Linux'un artıları nelerdir?

-Güvenlik. İş güvenliğe geldi mi benim için akan sular duruyor. Bir çok kişi ve şirket bilgisayarında Windows kullanıdığı için güvenlik sorunu yaşıyor. Linux virüsler için hala uzak bir alan. Linux topluluğu güvenlik söz konusu olduğunda çok duyarlı hareket ediyor.

-Sayısız yazılım seçeneği. İster grafik çizmek için kullanın, isterseniz ofis işleriniz olsun, isterseniz kodlama yapın. Hepsi için farklı alternatiflere sahipsiniz.

-Kolay yazılım yönetimi. Yazılımları kurmak için her birinin sitesine gitmek ve tek tek indirmek zorunda değilsiniz. Bir komut satırı veya uygulama merkezinden yüklemek mümkün.

 

Linux'un Ekonomiye Katkısı Var mı?

-Ekonomik. Ücretsiz olmasından dolayı da Windows'un lisans ücretlerinden kaçınarak tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca politik açıdan da düşündüğümüz zaman tüm kamu kurumlarının Windows için her sene yüklü miktarda parayı şirkete ödediğini düşündüğümüzde kamu kurumlarının verdiği yüklü miktardaki paraları Linux sistemlere geçiş yaparak, o parayı dış şirketlere ayırmak yerine içerde değerlendirmesinin daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sizler için aşağıda 3 adet birbirinden farklı Linux Dağıtımın masaüstü görüntüsünü ekledim.

PisiLinux (Türkiye'de bir ekip tarafından geliştiriliyor)

Pisi Linux (Türkiye'de bir ekip tarafından geliştiriliyor)

Linux Mint

Linux Mint

Manjaro

Manjaro


Hasan Yıldız

2 Haber & Blog Gönderiler

Yorum