Evlenme Vadi İle Dolandırıcılık

Yorumlar · 2572 Görenler

İnternet siteleri, üzerinden yapılan dolandırıcılılarda gerçekten sınır tanımayan umut tacirlerinin, son gözde konularından biribulgaristan, romanya, almanya numaralı hatlar üzerinden rus bayan profilleri ile evlenme vaadiyle para dolandırma.

​Peki bu süreç nasıl işliyor? Öncelikle türk arkadaşlık siteleri aracılığı ile sahte fotoğraflarla, gerçek olmayan kadın profilleri açılıyor. Dolandırıcılık bu noktada ikiye ayrılıyor. Türk hatları olanlar ve yurtdışı hatları ile yapılanlar.

Numaranızı verdikten sonra bir bakıyorsunuz, Romanya kodlu bir telefondan size bir çağrı gelmiş. Heyecanlanarak hemen arıyorsunuz ve karşınıza bir bayan çıkıyor. Kimi zaman bozuk şiveli konuşan ses gayet inandırıcı.

Genelde hikaye şöyle başlıyor. Beni zorla evlendirecekler ya da Türkiye ye kaçmam lazım. Param yok bana para yolla, kontor yolla diyorlar.

Erkek kullanıcılara evlilik vaadi ile kandırıp, sahte fotoğraflarla akıllarını baştan alıyorlar.Bu bayanlarla chat sohbet yapmaya kalktığınızda sohbeti fazla uzatmıyorlar ve asla msn adresi vermiyorlar. Yapılan ip numarası araştırmalarında görülen sonuç, bu dolandırıcılıkların genelde istanbul başta olmak üzere Türkiye üzerinden yapıldığıdır.

Çok ama çok dikkat edilmesi gereken bu dolandırcılık türü ile ilgili tedbiri elden bırakmayalım, özellikle tanımadığımız kişilere telefon ve diğer bilgilerimizi vermeyelim.

Sahte profil resimleri ne kanmayalım. Yoksa romanya bayan arkadaş ya da bulgar kızları ile chat yapacağız derken, eldeki bulgurdan olmayalım. Bizen uyarması takdir sizlerin.

Yorumlar