Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi

Yorumlar · 54 Görenler ·

Azerbaycan ordusunun 27 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Kelbecer iline girdiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Kelbecer'e girdiği duyuruldu. Açıklamada, ordunun geçeceği dağlık güzergahın mayınlardan temizlendiği kaydedildi.

Askeri uzman olan Uzeyir Jafarov, verdiği demeçte, askerlerimizin Goranboy yönünde yürüttüğü askeri operasyon sonucunda cephenin Murovdag silsilesini ve işgal altındaki bölgeleri Ermenistan'a bağlayan askeri öneme sahip Başarkeşar-Ağdara otoyolunun kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.


Kurtarılan Murovdag zirvesinin büyük stratejik öneme sahip olduğunu söyledi:


"Ermenistan'dan Dağlık Karabağ'a iki ana yol var. Bunlardan ilki Laçin koridoru. Düşman bu şekilde Şuşa ve Hankendi'ye silah ve askeri yardım taşır.  Ancak ana ve en kısa yol M-11 karayolu. M-11 yolu Erivan'dan başlıyor ve Kelbecer'e bağlandığı yerden Başarkeşar'a kadar devam ediyor. Kelbecer bölgesinin Ermenistan ve Dağlık Karabağ ile tek bağlantısı bu yoldur.


Ordumuz bu yolu kontrol altına alarak Kelbecer'i bloke etti, Hankendi'ye olan yardımı kesti ve Ağdara bölgesine askeri yardımı kısmen engelledi.


M-11 yolunun ve Murovdagh zirvesinin özgürleşmesi, aslında ordumuzun Kelbecer'i tamamen bloke edeceği ve Ağdara'yı kısmen bloke edeceği anlamına geliyor.

Yorumlar